Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

To top
NBU Rate
 

Знайомство з невідомим: використання офіційних джерел для отримання інформації про контрагента

(Частина 2)
Денис Збанацький
директор підприємства

№1(12)(2013)

Упопередній статті ми вже згадували визначення з Господарського кодексу України: «Підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку».
Серед усіх ризиків, що супроводжують бізнес (від змін у законодавстві до відсутності попиту), нами був виділений ризик отримати збитки через шахрайство. Саме тому в даній статті ми продовжимо розкриття такої важливої й актуальної на сьогодні теми, як передбачення та зниження ризикованості підприємницької діяльності в результаті співпраці з сумнівними контрагентами.
Зауважимо, що, незважаючи на існування різних способів отримання інформації, ми розглядатимемо лише законні джерела.
У попередній статті читачі вже ознайомилися з можливістю використання офіційних і відкритих широкому загалу баз даних Державної податкової служби України. Сьогодні ж розкажемо, де і як можна законно отримати інформацію з реєстраційних даних про підприємство, яке може стати нашим майбутнім партнером.
Така інформація знаходиться в Єдиному державному реєстрі (далі – ЄДР). Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців (ЄДР) –
це автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців. Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців», відомості, що містяться в ЄДР, є відкритими і загальнодоступними, за винятком реєстраційних номерів облікових карток платників податків.
Із 2005 року в Україні розпочало свою господарську діяльність Державне підприємство «Інформаційно-ресурсний центр». Сьогодні на підставі Постанови Кабінету Міністрів «Деякі питання Державної реєстраційної служби» від 13.07.2011 р. №816 зазначене підприємство віднесено до сфери управління Державної реєстраційної служби України.
ДП «Інформаційно-ресурсний центр» (далі – ДП «ІРЦ») є технічним адміністратором єдиних та державних реєстрів, розпорядником яких є Державна реєстраційна служба України та Міністерство економічного розвитку і торгівлі. Що з цього випливає? А те, що саме ДП «ІРЦ» здійснює обробку та збереження єдиних і державних реєстрів. А відповідно до Наказу Міністерства юстиції України №2009/5 від 19.08.2011 р., на веб-сайті Єдиного державного реєстру, технічним адміністратором якого і є ДП «ІРЦ», відображається інформація з ЄДР щодо юридичних осіб, органів державної влади й місцевого самоврядування як юридичних осіб, а також відомості про фізичних осіб – підприємців. Саме цю інформацію ми й будемо використовувати для того, щоб більш детально ознайомитися зі своїм майбутнім партнером.
Потрібна нам база даних знаходиться в розділі «Пошук в ЄДР». Як зрозуміло з назви, інформація до неї надходить з Єдиного державного реєстру Державної реєстраційної служби України. Щоб знайти необхідні дані, треба перейти до розділу «Пошук в ЄДР» на веб-сайті ДП «ІРЦ». Далі натиснути на пустий «квадратик» перед написом «Згоден з умовами пошуку в ЄДР». Із самими умовами можна ознайомитись, перейшовши за посиланням під назвою «Умови пошуку» (до речі, тут немає підводного каміння).

Коли ми натискаємо на «квадратик», тим самим ставлячи позначку згоди, з’являються три рядки:
«Фізична особа»
«Юридична особа»
«Пошуковий запит»
Із перших двох рядків необхідно вибрати один (залежно від того, хто нас цікавить). Ми розглянемо два варіанти пошуку інформації: про фізичну особу – підприємця і про юридичну особу.
Спочатку знайдемо реєстраційну інформацію про фізичну особу – підприємця. Для цього у пустому полі пошукового запиту маємо зазначити дані, які дадуть змогу системі вибрати необхідне. Сам ресурс при натисканні на пусте поле дає нам підказку у вигляді варіантів пошукових запитів:
«Щоб знайти фізичну особу – підприємця, введіть в поле «Пошуковий запит»:
Код ІПН (індивідуальний податковий номер) особи. Наприклад: 1234567890
АБО
Прізвище та/або ім’я та/або по батькові особи. Наприклад: Шевченко, Шевченко Олександр, Шевченко Олександр Володимирович
АБО
Прізвище та ініціали особи.
Наприклад: Шевченко О. В., Шевченко О. В.
АБО
Серія та номер паспорта фізичних осіб – підприємців, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття реєс­траційного номера облікової картки платника податків у передбаченому законодавством порядку
Наприклад: АВ 123456».
Варто зазначити, що кількість варіантів, які видаються системою при пошуку, обмежена, а тому запит слід вказувати максимально точно. Отже, треба зазначити саме код ІПН фізичної особи та код ЄДРПОУ при пошуку інформації про юридичну особу.
Для початку процесу нам необхідно натиснути кнопку «Шукати», після чого система вкаже на необхідність введення захисного коду. Після цього ми отримаємо те, що шукали. ЄДР видає наступну інформацію:

1-12-85-1

Таким чином, ми можемо дізнатись контактні дані особи, вказані при реєстрації (номер телефону, адресу електронної пошти) та місцезнаходження реєстраційної справи (воно має збігатись із місцем реєстрації особи). Також отримаємо важливу інформацію про те, чи перебуває фізична особа – підприємець на обліку. Щодо цього, то, окрім значення «не перебуває в процесі припинення», можуть бути наступні:
«в стані припинення підприємницької діяльності» та «припинено». Саме на це, для уникнення можливих ризиків, підприємці мають звернути особливу увагу.

Тепер ми шукатимемо інформацію про юридичну особу. Це відбувається у такий саме спосіб, як і пошук даних про фізичну особу – підприємця. Підказка веб-ресурсу ДП «ІРЦ» цього разу зазначає такі варіанти для пошуку:
«Щоб знайти юридичну особу, введіть в поле «Пошуковий запит»:
Код ЄДРПОУ підприємства.
Наприклад: 12345678
АБО
Назву підприємства або його частину. Наприклад: Інформаційно-ресурсний центр, товариство».
В ЄДР відкритих даних про юридичну особу більше, ніж про фізичну особу – підприємця. Отже, ми отримаємо інформацію у такому вигляді:

1-12-85-2
Маючи необхідну інформацію, ми можемо її проаналізувати, порівняти з отриманою з інших джерел і зробити попередню оцінку нашого майбутнього партнера.
Вищеописана база знаходиться на офіційному сайті Державного підприємства «Інформаційно-ресурсний центр» за адресою: http://irc.gov.ua. Пряме посилання на базу даних «Пошук в ЄДР»:
http://irc.gov.ua/ua/Poshuk-v-YeDR.html
Наступного разу ми розповімо про ще одне офіційне джерело отримання інформації про нашого партнера. Бажаємо успіхів і прибуткового бізнесу!


Add comment


Security code
Refresh

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%