Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

To top
NBU Rate
 

«Штучний союз» - «крихка ситуація»

Юлія Мостова
журналіст

№1(12)(2013)

«Стійкий динамізм» - саме під таким девізом із 23 по 27 січня 2013 року проходив сорок третій Всесвітній економічний форум у Давосі. За традицією, в невеликому курортному містечку Швейцарії зібралися понад 2,5 тис. видатних діячів політики, економіки, бізнес-еліти та міжнародних організацій, аби в спокійній обстановці, без краваток обговорити насущні проблеми виходу з боргової кризи і процес формування нових моделей економіки.

«Давос» по праву вважають найбільшим у світі економічним форумом, проте в його формат закладено не стільки прийняття політичних рішень, як обмін поглядами і думками. Тому значною мірою результати форуму залежать від зібраності і робочого настрою учасників.

Цього року серед доповідачів відзначимо прем'єр-міністра Великобританії Девіда Кемерона, канцлера Німеччини Ангелу Меркель, міністра фінансів США Тімоті Гайтнера, главу Європейського центрального банку Маріо Драгі та керівника Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард.

У порівнянні з минулим форумом, оптимізм делегатів кілька зменшився, причина - погіршення економічної ситуації багатьох країн. У нинішньому році ключовою темою обговорення, як на пленарних сесіях, так і в кулуарах, стала єврозона. Експертне голосування на діловому сніданку Сбербанку 25 січня показало, що головним економічним ризиком 2013 року стане ескалація кризи в зоні ЄС.

Впродовж п'яти днів представники понад 100 делегацій вели дискусію про ситуацію в глобальній економіці. Їх думки збіглися тільки в тому, що пік фінансової кризи вже минув, але поки не закінчився. Підбила підсумок обговорень директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард, закликавши владу США, Японії і країн єврозони максимально сконцентрувати увагу на монетарній та фінансовій політиці, щоб не поставити під загрозу відновлення динаміки світового економічного зростання, оскільки в цьому році воно буде вкрай «крихке та скромне».

Слід зазначити, що відносно благополучною зараз можна назвати тільки економіку Сполучених Штатів, приводу для оптимізму у країн Старого Світу поки бути не може. Прем'єр-міністр Девід Кемерон і канцлер Німеччини Ангела Меркель серйозно наполягають на підвищенні їх конкурентоспроможності. В іншому випадку під загрозою опиниться не лише стійке зростання, але і добробут цих країн.

В цілому, теперішній стан єврозони не виключає можливих «випадків», тому що у трьох країн із 17-ти є програми порятунку від дефолту і на черзі стоїть Кіпр. Занепокоїть європейське співтовариство ситуація в Італії та Іспанії, оскільки вони входять до п'ятірки найбільших економік у зоні ЄС.

Також розглядалося питання боргового тягаря Греції. У рамках підписання угоди з ЄС про отримання Грецією другого пакету фінансової допомоги обсягом 130 млрд євро, приватні кредитори будуть змушені списати 53,5% заборгованості за «старими» облігаціях в обмін на нові держпапери. У цьому випадку втрати кредиторів перевищать 70% з урахуванням процентних виплат. До того ж Греція зобов'язана буде скоротити державні витрати, провести структурні реформи і реалізувати низку приватизаційних програм. За словами Лагард, такий крок дозволить країні відновити свою конкурентоспроможність і уникнути оголошення дефолту вже у березні цього року.

Про європейські проблеми в Давосі говорили, в цілому, досить багато. Глава Європейського центрального банку Маріо Драгі припустив, що до другої половині 2013 року можна очікувати поступової реабілітації економіки ЄС. Примітно, що поява цієї новини у пресі спричинила зростання курсу євро і біржових показників у світі.

Тим не менш канцлер ФРН Ангела Меркель у черговий раз заявила про те, що Німеччина не буде розширювати свою участь у європейському механізмі фінансової стабільності, оскільки «перезавантаження» провідної євроекономіки може вплинути на всі країни Європи. У зв'язку з цим відомий американський фінансист Джордж Сорос запропонував Європі запровадити єдині облігації зони євро, а не покладатися тільки на структурні перетворення у вирішенні боргових проблем.

Стурбований посткризовим станом єврозони і міністр фінансів США Тімоті Гайтнер, вважаючи, що воно може вплинути на США. У свою чергу, політик пропонує сформувати ефективний захисний фінансовий механізм для запобігання боргових криз. Припущення про консолідацію фіскальних систем висунув також глава ЄЦБ Маріо Драгі.

Відзначимо, що Європа вже готується до впровадження податку на фінансові транзакції, який передбачає введення відрахувань на рівні порядку десятої частини відсотка на операції з акціями, облігаціями та деривативами. Ідею підтримали Єврогрупа, Німеччина, Італія, Франція та інші 8 країн, проти виступила тільки Великобританія.

Три «фантастичних» сценарії для Росії

Не менш гостра дискусія розгорнулася в цьому році навколо Росії. Якщо в 2012 році до Давоса не прибули ні президент, ні прем'єр-міністр, що, ймовірно, було пов'язано з виборами, то в цьому році приїзд глави російської делегації Дмитра Медведєва опинився в центрі загальної уваги. Організатори форуму до зустрічі з прем'єр-міністром ґрунтовно підготувалися, створили спеціальну сесію, на якій представили праці 350 експертів у вигляді трьох «фантастичних» сценаріїв розвитку Росії на найближчі десятиліття.

У першому - ціни на нафту стрімко падають і не дозволяють проводити будь-які реформи.

У другому - ціни залишаються високими, і влада втрачає стимул до поліпшення якості інститутів.

У третьому - центральні інститути активно стагнують, і регіони розвиваються нерівномірно.

Як і передбачалося, ні з однією з версій Дмитро Медведєв не погодився, заявивши: «Я повністю впевнений, що жоден зі сценаріїв не буде реалізований. Буде реалізований четвертий сценарій». А ось який, прем'єр не уточнив. Таку ж позицію обрали президент правління Сбербанку Герман Грефа, віце-прем'єр Аркадій Дворкович і низка російських економістів.

Однак неприємні сюрпризи для Росії на цьому не закінчилися. З різкою заявою про те, що в Росії «розвалюється економіка, яку В. Путін веде в хибному напрямку», виступив американський інвестор Джордж Сорос. Мільярдер, чий капітал говорить сам за себе і чия думка відіграє не останню роль на фондовому ринку, також додав: «Інвестувати в Росію - це, як на мене, велика помилка».

І хоча оцінку Сороса деякі експерти назвали «емоційно забарвленою», коментар інвестора підтвердили аналітики одного з провідних світових банків Goldman Sachs. У своєму дослідженні вони радять інвесторам утриматися від вкладень, зважаючи на «невизначеність у розвитку ключових галузей».

Епохальна угода відбулася

Побувала цього року на Всесвітньому форумі і делегація з України на чолі з Президентом Віктором Януковичем. Незважаючи на те що глава держави вже до 25 січня повернувся до Києва, аби взяти участь у підготовці до святкування 1025-річчя хрещення Київської Русі, Україна в Давосі не залишилася непоміченою.

Участь у 43-му форумі стала для нас знаковою, оскільки супроводжувалася низкою важливих зустрічей, дискусій та підписанням документа, який може значно вплинути на перспективи країни. У присутності Президента України та прем'єр-міністра Нідерландів Марка Рютте відбулося підписання угоди між компанією «НадраЮзівська» і нафтогазовим концерном Royal Dutch Shell про розподіл продукції від видобутку сланцевого газу на Юзівській площі в Харківській і Донецькій областях. Подібна угода була підписана ще в 2006 році, але проект так і залишився на папері.

В черговий раз Україна зробила ставку на українсько-голландське співробітництво, сподіваючись забезпечити собі енергетичну незалежність. Вся річ у тому, що Royal Dutch Shell має недоступні Україні технології, які дозволять добувати газ там, де він зараз недоступний. У випадку успішної реалізації плану видобуток палива складе 20 млрд м3 газу щорічно.

У Давосі також відбулася низка двосторонніх зустрічей Віктора Януковича з президентом Європейського парламенту Мартіном Шульцем, в ході яких обговорювали майбутній саміт Україна - ЄС (Брюссель, 24 лютого 2013 року), підготовку зустрічі «Східне партнерство» (Вільнюс, 24 лютого 2013 року) та підписання угоди про асоціацію з Євросоюзом.

Відзначимо, що в рамках форуму Україна традиційно провела ІХ ланч-конференцію під назвою «Україна: Схід чи Захід - невірна дилема?», організовану меценатом Віктором Пінчуком.

Варто згадати також про намір української влади провести в Києві Регіональний саміт Всесвітнього економічного форуму по Європі та Центральній Азії, такий собі «філіал Давоса». Організаційний момент уже обговорений і виконавчим головою Всесвітнього форуму Клаусом Швабом. Мета заходу - розповісти про можливості України і залучити серйозних інвесторів в нашу країну.

«Формування глобального порядку денного щодо України Радою Всесвітнього економічного форуму за участю найкращих спеціалістів світового рівня - саме те, що необхідно Україні», - підкреслив Віктор Янукович.


Add comment


Security code
Refresh

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%