Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

To top
NBU Rate
 

«Чесні» нюанси

Про деякі нюанси організації та проведення з’їзду аудиторів України
Вікторія Литвин
адвокат

№2(2012)

Відповідно до Закону Украї­­ни «Про аудиторську діяль­ність» та Статуту Ауди­­тор­­ської палати України (далі – АПУ), остання здійснює свою діяльність на підставі вказаних закону та статуту, а також інших законодавчих і нормативно-правових актів.
Законом АПУ надані повноваження розробляти та затверджувати локальні нормативні акти – рішення, порядки тощо, які регулюють її діяльність. Здавалось б, все зрозуміло: приймаєш і затверджуєш певне рішення чи порядок, а потім їх же і дотримуєшся. Але ж ні! Такий самоврядний орган, як АПУ, іншої думки. Напевно, тому і «самоврядний», що «сам» приймає рішення, «сам» їх і порушує. Так, нещодавно ми всі стали свідками ажіотажу навколо з’їзду аудиторів України, де обирався новий склад АПУ і «підготовка» до якого відбувалася заздалегідь. Спочатку хочу звернути увагу читачів на документ, який встановлює процедуру проведення з’їзду аудиторів.
Отже, Рішенням АПУ №197/4 від 18.12.2008 р. був затверджений Порядок скликання та проведення з’їзду аудиторів України (далі – Порядок). Однак, на превеликий жаль, про наявність даного документа в АПУ, мабуть, забули.
Усе почалось у грудні, коли по всій Україні повинні були провести регіональні збори аудиторів, на яких зазвичай обираються делегати з’їзду, оскільки тільки вони можуть стати його учасниками (п. 1.4. ст. 1 та п. 6.1. ст. 6 Порядку). І тут почалось... Досить цікаво, якими вигадливими стають деякі особи задля того, щоб потрапити до нового складу АПУ. Так, регіональні збори аудиторів м. Києва та Київської області пройшли за своїм «особливим сценарієм».
У деяких аудиторів, які мали змогу бути присутніми на даних регіональних зборах, виникли сумніви щодо правильності складання списків кандидатур у делегати з’їзду. Тому ми звернулись до АПУ з проханням пояснити, що це за такі «рейтингові» списки і яким нормативним документом передбачений порядок їх складання. Ну що вам сказати, шановні? Фраза члена оргкомітету з підготовки проведення з’їзду «А де передбачено, що ми не можемо складати рейтингові списки?» дала зрозуміти, що для деяких закони просто не писані.
На жаль, мої спроби донести до організаторів, що є Порядок, в якому чітко прописана процедура проведення регіональних зборів і обрання делегатів з’їзду, були марними. Члени оргкомітету намагались довести свою правоту. За їх словами, наявність на голосуванні замість одного списку трьох – це нормально, тому що так повинно бути. І те, що тільки в одному (першому) і нараховується потрібна кількість кандидатур у співвідношенні до кількості зареєстрованих аудиторів у регіоні, – просто збіг. А зазначення деякіх прізвищ одночасно в двох або навіть у трьох списках ніяким чином не впливає на «чесність» виборів.
Однак у п. 6.8. ст. 6 Порядку чітко передбачено, що норма пред­ставлення делегатів на з’їзд становить один член від десяти сертифікованих аудиторів, а не один від трьох, як це було на регіо­нальних зборах на Київщині (серед присутніх 364 аудиторів у списку №1 було 136).
На всі подальші питання до оргкомітету була одержана та ж сама відповідь: «А де передбачено, що ми не можемо..?» На жаль, Порядок для АПУ потрібен тоді, коли це вигідно.
Пунктом 6.6. ст. 6 Поряд­ку встановлено, що на регіональні збори запрошуються всі сертифіковані аудитори, зареєстровані, згідно з даними АПУ, у відповідному регіоні. Реєстрація учасників зборів проводиться за документом, який посвідчує особу. Даною нормою не конкретизовано – зареєстровані за місцем проживання чи роботи. Дане положення можна трактувати двояко, чим АПУ і користується.
Так, деяким аудиторам після зборів м. Києва та Київської області надійшли листи з питанням, на якій підставі вони були присутніми на зборах не у своєму регіоні. Якщо аудитор дійсно з’явився на збори «не у своєму регіоні», то чому ж його тоді допустили до участі, адже реєстрація відбувалась за паспортом? Складається враження, що АПУ трактує свій Порядок так, як їй вигідно.
Досить дивною була моя розмова з головою АПУ Нестеренком Іваном Івановичем, який на моє питання, чому палата не дотримується порядків, які сама ж затверджує, відповів: «Нічого не знаю! Ці порядки розроблялись ще до мене! Я нещодавно голова!»
Ось такий Порядок в АПУ!


Add comment


Security code
Refresh

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%