Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

To top
NBU Rate
 

Якісне залучення

Про залучення позаштатних аудиторів до виконання завдання
Олена Макеєва
експерт з питань бухгалтерського та податкового обліку

№2(2012)

Контроль якості аудиту фінансової звітності регулюється МСА 220, яким передбачена конкретна відповідальність аудитора стосовно процедур із контролю якості аудиту фінансової звітності.
Аудиторська фірма, яка отримує завдання з аудиту або огляду фінансової звітності, несе кінцеву відповідальність за системи політики та процедури контролю якості. Будь-який суб’єкт аудиторської діяльності зобов’язаний встановлювати та підтримувати систему конт­ролю якості для надання достатньої впевненості в тому, що фірма та її персонал дотримуються вимог професійних стандартів і застосованих законодавчих та нормативних вимог, а звіти, надані фірмою або партнерами з аудиту, є прийнятними визначеним обставинам.
І цей обов’язок не залежить від того, чи укладає аудиторська фірма контракти на виконання завдання з аудиту або огляду фінансової звітності, чи надає супутні послуги. Міжнародний стандарт контролю якості 1 (далі – МСКЯ 1) є обов’язковим для виконання всіма суб’єктами аудиторського ринку.
Дуже часто на практиці аудиторська фірма залучає до роботи позаштатних фахівців. І це не заборонено МСА 220, адже аудиторська група із завдання – це всі партнери, працівники та будь-які особи, найняті самою фірмою або мережевою компа­нією, які виконують процедури із завдання. Виключенням є найм зовнішніх експертів (наприклад, оцінювачів або юристів).

Аудиторська фірма укладає з аудитором рамковий контракт на виконання завдання. Як правило, на практиці визначенню обов’язків сторін приділяється недостатня увага, тому дуже часто аудиторські фірми не задоволені співпрацею із позаштатними аудиторами та в майбутньому від неї відмовляються. На мій погляд, залучення позаштатних спеціалістів можливе лише за умови чіткого дотримання певних правил, на яких хочу окремо сконцентрувати увагу читачів.


Модель співпраці
Я вважаю, що відповідальним за огляд контролю якості повинен залишатися партнер (співробітник) аудиторської фірми, яка уклала із замовником конт­ракт на виконання завдання. І хоча МСА 220 дозволяє делегувати цю функцію зовнішній особі, яка не є членом аудиторської групи, але має необхідну кваліфікацію, достатній і відповідний досвід, думаю, що саме контроль повинен залишатися за аудиторською компанією, яка несе кінцеву відповідальність за конт­роль якості перед замовником та регулятором (АПУ).
Аудиторські завдання, які виконують позаштатні аудитори, повинні частіше підпадати під процес моніторингу такої аудиторської фірми задля розгляду та оцінки системи контролю якості фірми, особливо на початку запровадження співпраці із залученими спеціалістами. Метою спостереження є отримання впевненості, що система контролю якості за такою моделлю співпраці із позаштатними аудиторами функціонує ефективно. Причому належну увагу слід приділяти процедурам підвищення продуктивності системи контролю якості. Зрозуміло, що існують певні зауваження щодо роботи зазначеної системи в умовах залучення позаштатних аудиторів. Проте з часом будуть напрацьовані дійові інструменти контролю.

Процедура прийому завдання між аудиторською фірмою та
аудитором не повинна відрізнятися від звичайної схеми прийняття завдання від замовника.
Аудиторська фірма повинна пояснити позаштатному фахівцю загальні професійні обов’язки та отримати письмові підтвердження на свідчення того, що вимоги щодо незалежності, об’єктивності, конфіденційності, професійної особистої відповідальності є прийнятними та зрозумілими.
Відмінністю є те, що аудиторська фірма вже має певну інформацію про замовника, аудиторське завдання, обсяги перевірки, аудиторські ризики, структуру власності та надає її позаштатному аудитору. На етапі прийому завдання залучений фахівець самостійно проводить оцінку незалежності, ризику невиконання завдання, достатність професійних знань для виконання завдання та надає аудиторській фірмі відповідні письмові підтвердження.
Протягом виконання завдання з аудиту партнер із завдання (співробітник аудиторської фірми) повинен бути уважним до доказів недотримання відповідних етичних вимог членами аудиторської групи, в тому числі залученим фахівцем, який є членом аудиторської групи. Тому необхідно забезпечити постійні спостереження за роботою позаштатного спеціаліста. У разі якщо виникають питання завдяки системі контролю якості фірми, які свідчать про те, що позаштатним аудитором або іншими учасниками аудиторської групи не дотримуються відповідні етичні вимоги, партнер із завдання повинен визначити належні заходи згідно з МСА 220.


Відповідальність
сторін
Аудиторська фірма під час укладання контракту на виконання аудиторського завдання бере на себе кінцеву відповідальність за керівництво, нагляд і виконання завдання з аудиту відповідно до професійних стандартів та застосованих законодавчих і нормативних вимог. Відповідальний партнер аудиторської фірми за контроль якості повинен на дату надання аудиторського звіту чи раніше через огляд аудиторської документації та обговорення з аудиторською групою (в т.ч. із позаштатним аудитором) із завдання пересвідчитися, що були отримані достатні та прий­нятні аудиторські докази для підтвердження висновків, яких дійшли, і аудиторського звіту, що слід надати.
Позаштатний спеціаліст повинен брати на себе відповідальність за огляди та інші аудиторські процедури, що виконуються відповідно до політик і процедур аудиторської фірми, яка залучила його до роботи.


Зобов’язання сторін
Позаштатний аудитор, якщо він є партнером із завдання (головним та єдиним виконавцем), повинен обговорити із відповідальною особою за контроль якості завдання (співробітником аудиторської фірми) значущі питання, які виникають у процесі виконання завдання з аудиту, в тому числі ідентифіковані під час контролю якості завдання. На аудиторському звіті також не повинна ставитися дата до завершення огляду контролю якості завдання.
Відповідальна особа за конт­роль якості завдання (співробітник аудиторської фірми) на постійній основі повинна обговорювати із залученим аудитором та аудиторською групою значущі питання, проводити огляд фінансової звітності та запропонованого аудиторського звіту, огляд відібраної
аудиторської документації, що стосується значних суджень, висловлених аудиторською групою із завдання, та висновків, яких вона дійшла тощо.


Контроль
Якісне виконання аудиторського завдання та своєчасність представлення аудиторського звіту можна забезпечити виключно шляхом здійснювання постійного контролю за виконавцем (позаштатним аудитором). Відповідальна особа за якість виконання завдання (співробітник аудиторської фірми) повинна контролювати роботу виконавця завдання на всіх етапах: планування виконання завдання, розрахунок аудиторського ризику, межі суттєвості, обрання аудиторських процедур, проведення аудиторської вибірки та аудиторських процедур, отримання аудиторських доказів та письмових підтверджень від замовника, надсилання запитів, документування аудиторських процедур, завершення завдання та складання аудиторського звіту, архівація документів тощо.


Поради
Аби запобігти невиконанню всіх належних обов’язкових процедур позаштатним спеціа­лістом, аудиторській фірмі слід розробити Керівництво з виконання завдання з аудиту (далі – Керівництво). Залученого ауди­тора потрібно ознайомити із цим документом ще на етапі укладання договору. В письмовій формі позаштатний фахівець повинен пояснити аудиторській фірмі, що положення Керівництва є зрозумілими, прийнятними, та надати підтвердження того, що він зобов’язується дотримуватися всіх інструкцій
аудиторської фірми, викладених у поданому документі.
В європейській практиці зазвичай до Керівництва додаються зразки (шаблони) необхідних аудиторських документів (запитів, підтверджень, аудиторських висновків, листів керівництву тощо). Додатково прописуються також обов’язкові аудиторські процедури, які повинен здійснити залучений аудитор.

Я раджу аудиторським фірмам також надавати позаштатному аудитору робочі документи
(таблиці): у такому випадку контролювати роботу залученого спеціа­ліста простіше та ефективніше. Не буде зайвим надати шаблони аудиторських звітів та окремо описати вимоги щодо використання фірмових стилів написання текстів (шрифти, кольори, фірмова символіка тощо).

У такий спосіб аудиторська фірма гарантує собі отримання
зрозумілих та прийнятних для неї аудиторських документів від залученого фахівця.
Зрозуміло, що на розробку Керівництва слід витратити певний час. Але погодьтеся, цей документ стане надбанням для вашої компанії, а співпраця із позаштатними аудиторами буде ефективною та приємною. До речі, у такий спосіб проходить і навчання аудиторів стосовно питань контролю якості.
Не дарма аудиторські фірми, які мали досвід співпраці з іноземними аудиторськими компаніями в якості виконавця завдання з аудиту фінансової звітності дочірнього підприємства в Україні та надавали аудиторський звіт для консолідації фінансової звітності по групі іноземній аудиторській компанії, говорять про дуже жорсткий контроль з боку іноземного аудитора. З однієї сторони, іноземна аудиторська компанія надає дуже докладне Керівництво, а з іншої – пильно стежить за дотриманням усіх правил та регламентів. Така модель співпраці є дуже важливим досвідом для національного
аудитора. Напевно, отримані в такий спосіб знання та навички є найціннішими за будь-які курси підвищення кваліфікації в АПУ. Та після подібної перевірки жодний контроль якості АПУ вже не страшний.
Для багатьох національних
аудиторів подібна співпраця на рівні навіть національних аудиторських компаній теж буде цінним надбанням. А от чого не слід боятися, так це ділитися власним досвідом. Навпаки, треба хвилюватися, що отримані надбання залишаться невикористаними.


Add comment


Security code
Refresh

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%