Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

To top
NBU Rate
 

Як отримати максимум пір’я з гусака з мінімумом писку радилися на Першому податковому форумі

Ольга Марчук
економічний оглядач

№9(2012)

Асоціація правників України та Громадська рада при Державній податковій службі України 28 вересня 2012 року провели у Києві Перший податковий форум. Тематика форуму зосереджувалася на розгляді питань адміністрування податків, податкових спорів, відносин з нерезидентами, подвійного оподаткування. Доповідачами виступили аудитори, адвокати, судді, податківці. Для повнішого ознайомлення з зарубіжним досвідом на форум запросили досвідчених фахівців з Республіки Польща, Російської Федерації та Грузії.

Хоча відсутність у залі заявлених організаторами заходу голови Державної податкової служби України Олександра Клименка та заступника міністра фінансів Республіки Польща Анджея Парафяновича принесла певне розчарування, аудиторія форуму та винесені на розгляд питання були достатньо цікавими для широкого кола юристів, практика яких тим чи іншим чином пов’язана з податковим правом та відповідними судовими спорами. Відкриваючи зібрання, голова Громадської ради при Державній податковій службі України, віце-президент із правових та податкових питань Українського національного комітету Міжнародної торгової палати Ярослав Романчук озвучив мету форуму – зібрати під одним дахом людей, які займаються податками. Другим завданням він вважа­є пошук шляхів, які б могли укріпити довіру між платниками податків та державою. «Можливо, цей форум стане першою цеглинкою, яку закладемо, щоб почати будувати систему довіри між державою і суспільством», – резюмував Ярослав Романчук. Він висловив сподівання, що такий форум переросте у щорічний, і зацікавлені сторони на його майданчику «зможуть обмінюватися досвідом і перей­мати досвід інших країн».
Президент Асоціації правників України Валентин Загарія підкреслив, що у підготовчий період організатори отримали велику підтримку податкової служби. Свідченням цьому стала присутність і виступи представників Податкової на кожному з чотирьох засідань. Окрім цього, значимості заходу додало й те, що на форумі виступав суддя окружного адміністративного суду. «Фактично це – велика платформа для діалогу податкової служби, юристів, які займаються питаннями податків, аудиторів і суддів. Це – початок багатостороннього діалогу», – зазначив він.
Валентин Загарія, який спеціалізується на злиттях і поглинаннях, включаючи питання структурування транскордонних угод, прямих інвестицій, заснування та структурування іноземних інвестиційних фо­ндів, фондів прямих інвестицій та венчурних фондів, а також компаній з управління активами, консультує з корпоративного та антимонопольного права, питань нерухомості та земельного права, надає великого значення обміну досвідом з колегами з близького зарубіжжя. Тому, за його словами, участь представників Грузії, Російської Федерації, Польщі стала ще однією нагодою побачити, як організована ця справа у колег, і визначитися, у якому напрямі потрібно діяти.
Заступник генерального директора Служби доходів Грузії Василь Гедеванішвілі схвально оцінив проведення подібного заходу і поділився міркуваннями з приводу того, що у нього виникла ідея провести подібну зустріч у Грузії, куди також запросити іноземних колег для обміну досвідом. Він чесно зізнався, що має намір ознайомитися з податковим кліматом в Україні, а форум для нього – якраз сприятлива нагода максимально вивчити ситуацію.
Водночас грузинський високопоставлений податківець з гордістю розповідав про те, як вдалося налагодити справу зі справлянням податків у його країні. Не секрет, що Грузія посідає четверте місце у світі за легкістю і простотою сплати податків. У них, за словами Василя Гедеванішвілі, бізнес із прибутком до 100 тис. ларі ( приблизно $16-17 тис.) не сплачує жодних податків. У підприємців із таким доходом немає касових апаратів та бухгалтерії, що спрощує їхню роботу. А там, де встановлені касові апарати, щоденно відбувається передача інформації на сервер Служби доходів, що дає можливість контролювати рух коштів й унеможливлює ухилення від сплати податків. У свою чергу, податкові інспектори давно перетворилися, насамперед, на консультантів, які допомагають платникові розібратися з перипетіями оподаткування. Завдяки таким новаціям значно зріс рівень довіри до податкової служби загалом.
Власне податковий форум складався з чотирьох сесій. Модератором першої, де обговорювалося адміністрування податків, став Яцек Пєхота, президент Польсько-Української господарчої палати. Присутні розглянули питання взаємовідносин платників податків з податковими органами у процесі перевірок. Про уникнення конфлікту інтересів між платниками податків і конт­ролюючими органами при адмініструванні податків у світлі змін до Податкового кодексу України говорив Олег Ангелов, заступник начальника Управління адміністрування податку на прибуток та податкових платежів Департаменту оподаткування юридичних осіб ДПСУ. Із грузинським досвідом адміністрування податків ознайомив Давід Когуашвілі, податковий радник Казначейства США (офіс технічної допомоги) представництва в Службі доходів Грузії.
Зацікавленість учасників засідання викликав виступ Сергія Пепеляєва, керуючого партнера «Пепеляєв Групп» (Росія), який розкрив тему «Адміністрування податків у Росії – особливості, тенденції і виклики». Як практик він захищав в арбітражних судах, Верховному Суді РФ, Конституційному суді РФ права й інтереси компаній у судових спорах щодо законності донарахувань податків і штрафів, консультував з питань оподаткування інвестиційної та поточної діяльності, організовував і керував великомасштабними проектами, пов’язаними зі створенням виробництв, залученням коштів у бізнес тощо.
Сергій Пепеляєв наголосив, що у Росії Податкова служба перестала бути голов­ним подразником бізнесу. Тепер ці функції на взяла себе Федеральна антимонопольна служба. Проведені Податковою дослідження свідчать про те, що 80% бізнесу оцінюють її роботу на «тверду четвірку». У числі останніх тенденцій він назвав посилення ролі юристів в діяльності Федеральної податкової служби та запевнив, що у Федерації вдалося звести практично до нуля діяльність правоохоронних органів у Податковій, а також спостерігаються позитивні тенденції стягнення судових витрат з податкових інспекцій. Наприклад, найбільша сума за останній час, яку Податкова за рішенням суду виплатила постраждалому, склала 2,8 млн рублів (приблизно $95 тис.).
На другій сесії учасники форуму розглянули податкові спори. Зокрема, Олександр Скляренко, керуючий партнер АК «Скляренко та партнери», висвітлив тему недійсності та нікчемності правочинів у спорах з податковими органами. Рустам Вахітов, директор податкового департаменту International Tax Associates (Нідерланди – Росія), ознайомив присутніх з судовою практикою РФ і ЄС в податкових спорах з іноземним елементом. Владислав Розмош, заступник начальника юридичного управління Департаменту правової роботи ДПСУ, розповів про проблемні питання розгляду окремих категорій податкових спорів у судовому порядку, а Олександр Нечитайло, суддя, секретар судової палати Вищого адміністративного суду України, представив огляд судової практики розгляду податкових спорів.
Третя сесія була присвячена оподаткуванню операцій з нерезидентами. Її модератором виступив Павло Ходаковський, партнер АО Arzinger. Ірена Ожуг, керуючий партнер «Ожуг і партнери» (Польща), висвітлила тему «Погляд з Європи – межа між оптимізацією оподаткування та ухиленням від сплати податків». Олексій Задорожний, заступник начальника Управління адміністрування податку на прибуток Департаменту оподаткування юридичних осіб ДПСУ, розповів про застосування звичайних цін при формуванні доходів і витрат від операцій з нерезидентами, обмеження витрат у випадку отримання послуг від нерезидентів, а Іван Юрченко, радник АО «ЮФ «Василь Кісіль і партнери», – про операції з нерезидентами: неврегульовані та проблемні трансакції, інструменти зменшення ризиків. Тему інтелектуальної власності нерезидентів і погляд на цю проблему через призму податкового планування висвітлила Лариса Врублевська, керуючий партнер «Міжнародного аудиторського союзу». Вона також виступила модератором четвертої сесії, де обговорювалися актуальні питання оподаткування.
Євген Солодко, керуючий партнер АО «АГ «Солодко і Партнери», розповів про кримінально-правові аспекти взаємовідносин з податковими органами. Володимир Ващенко, партнер ЮК «Ващенко, Бугай та Партнери», розкрив тему трансфертного ціноутворення та податкових спорів до та після 1 січня 2013 року. Андрій Журжій, керівник юридичного департаменту FOZZY GROUP, говорив про податкові аспекти реорганізації платників податків, а Микола Очкольда, керуючий партнер АК «Легітимус», – про особливості реєстрації та оподаткування представництв нерезидентів.
Учасники форуму констатували, що часу в декілька годин для обговорення таких важливих тем надто мало. Водночас вони відзначали, що зміни податкового клімату все ж відчутні. Наприклад, кількість податків із 43 нині знижено до 23, є наміри скоротити їх до 9 у ході податкової реформи. Проте, незважаючи на всі старання з максимального спрощення оподаткування, скорочення кількості податків, ситуація в Україні продовжує залишатися не найкращою. У середньому підприємець витрачає майже 700 годин на сплату податків, водночас у Польщі на аналогічні дії витрачається всього 296 годин, у Грузії зуміли домогтися довіри населення до податкової служби, а в Росії активно взялися за відповідальність податкових інспекторів.
Голова Громадської ради при ДПС України Ярослав Романчук напівжартома навів слова французького міністра фінансів Жана Батіста Кольбера часів Людовіка XIV, який говорив, що «стягування податків – мистец­тво обскубувати гусака так, щоб отримати максимальну кількість пір’я з мінімумом писку». «У нас же, – резюмував Ярослав Романчук, – упродовж 20 років – максимум пір’я і максимум писку».
Відповідаючи на запитання нашого кореспондента стосовно міжнародної складової податкового форуму, Ярослав Романчук запевнив, що організатори заходу не відійдуть від представництва країн, які взяли участь у першому форумі, але хочуть прислухатися до думки учасників, врахувати їхні побажання. Водночас він більш ніж упевнений, що географію форуму потрібно розширювати. Однак, за словами організаторів, це не повинно стати самоціллю.
Перший податковий форум ще раз засвідчив, що податкове право залишається однією з найактуальніших тем сьогодення не лише завдяки набуттю чинності Податкового кодексу України, а й через формування першої практики його застосування, яка дає змогу визначити сильні й слабкі сторони нововведень. За результатами заходу кожен учасник мав можливість отримати сертифікат, який дає право на отримання балів відповідно до Порядку підвищення кваліфікації адвокатами, затвердженого Вищою кваліфікаційною комісією адвокатури.


Add comment


Security code
Refresh

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%