Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

To top
NBU Rate
 

Мобільні аплікації

Матвіюк Роман
керівник відділу АСКВ

№9(2012)

За даними Strategy Analytics, за 2011 рік на світовий ринок поставлено близько 66,9 млн планшетних комп’ютерів, ріст продажів у порівнянні з 2010-м склав 260%, а кількість активних смартфонів збільшилася на 706 млн – до 1 млрд 38 млн штук. Таким чином, приріст склав близько 40%. За даними ж IHS iSuppli, частка вищезазначених пристроїв від загального числа проданих мобільних телефонів складала 35% в 2012 році, а в 2013-му, за прогнозами, досягне 46-54%. Це голі цифри, які показують лише статистику збільшення кількості мобільних пристроїв, які в нашому випадку є платформами для використання мобільних аплікацій.
Здавалося б, статистика статистикою, ну росте кількість… А що далі? Насправді все дуже просто. Збільшення числа таких пристроїв свідчить перш за все про те, що користувачі вбачають для себе необхідність використовувати можливості мобільних операційних систем, а не лише простого телефону. Відповідно до цього змінюється і реакція споживачів на певного роду товари та послуги, що пропонують компанії, використовуючи можливості даних пристроїв.

Розглянемо невеличкий приклад. Середина 90-х, з’являються перші піцерії, попит збільшується, всі задоволені. Ми відвідуємо декілька піцерій і вибираємо ту, у котрій нам найбільше смакує. Із ростом конкуренції одна з піцерій вводить доставку, послуга стає популярною, і заклади, що впроваджують раніше за інших, отримують значно більші прибутки (психологія покупця вже не на 100% залежить від смаку піци – тепер важливою стає можливість доставки додому, час між замовленням та доставкою, додаткові послуги – напої, салати). Наступний крок – наявність сайту піцерії, можливість зробити замовлення онлайн, а також, наприклад, залишити на сайті відгуки про заклад чи окрему продукцію. Тепер покупець не хоче записувати телефони піцерій на папірці чи зберігати буклети. Простіше зайти на сайт, подивитися номер, вибрати заклад, який зробить найшвидшу доставку, має найкращі відгуки. І хоча споживач жодного разу не був у вибраному закладі, для нього тепер особистий досвід не є настільки важливим, як раніше – сервіс виходить на перше місце, адже рівень продукції всіх піцерій мало чим відрізняється, і, отже, виграють ті, які зроблять гарний сайт, запропонують швидкість чи акцію.
Сьогодні настала ера мобільних аплікацій – невеликих програм, що замінили мобільні версії сайтів, додавши зручності при користуванні та запровадивши інші можливості мобільних пристроїв (наприклад, системи глобального позиціонування – GPS). І зараз піцерії, які мають подібні аплікації, на крок попереду від конкурентів. «Навіщо воно мені? Я цим не користуватимусь!» – скажете ви, але це буде неправдою.

Згадайте себе у кожному з описаних мною випадків. Спочатку непотрібна доставка, бо простіше і краще сходити в піцерію і повечеряти там чи взяти піцу з собою. Але потім зручність замовлень за телефоном отримує верх, адже не завжди є час або виникають інші об’єктивні причини. А потім замовлення на сайті хоч і не є необхідним, але його зручність з часом теж перемагає.
Так само і мобільні аплікації завойовують своїх прихильників. А далі відбудеться масова зміна психологічної планки зручності, що підніме мобільні аплікації до рівня необхідних, доки людство не придумає щось нове. Той факт, що Україна в силу своїх особливостей запроваджує нововведення ІТ з деяким запізненням, ніж США, Європа та Азія, дає можливість спрогнозувати розвиток і мобільних аплікацій. У нас він не настільки стрімкий, як у розвинутих країнах, бо як би там не було, а смартфони та планшетні комп’ютери аж ніяк не можна віднести до бюджетних пристроїв. Попри це кількість користувачів мобільних аплікацій збільшується, а власників даних пристроїв можна без сумніву віднести до людей, які мають кошти і готові їх витрачати (тому ця аудиторія привертає особливу увагу маркетологів). Сьогодні споживачів цікавлять не лише планшети та смартфони, а й інші напрямки розвитку мобільних аплікацій – ігри, програми-помічники та програми бізнес-спрямування.

Як же не відстати від часу та стати повноцінним користувачем чи власником мобільних аплікацій та покращити свій бізнес з їх допомогою? Перш за все треба визначити, що вам необхідно і як мобільні аплікації можуть цьому зарадити, тобто чи є вже готове рішення і наскільки воно влаштовує за ціною та функціоналом. Якщо ж вас не задовольняє отриманий результат, то варто звернутися до компанії-розробника, яка зможе запропонувати виготовлення аплікації на замовлення. На вітчизняному ринку ці послуги надають буквально декілька організацій.
Історично склалося так, що програмісти з України вже давно представлені в складі світових лідерів з розробки програмного забезпечення, сфера впровадження мобільних аплікацій не є виключенням і рівень українських компаній не поступається закордонним. Також можна розробити аплікації своїми силами, штатними програмістами чи спеціально найнятим для виконання даного завдання персоналом – все залежить від складності проекту, його бюджету та термінів реалізації. А надалі мобільна аплікація стане новим ринком надання ваших послуг, чи залучить нових клієнтів, або сама стане товаром, який принесе прибуток.

Існує дуже багато способів застосування мобільних аплікацій, і кожен з них може стати для вас знахідкою, яка вирішить проблеми чи допоможе в досягненні поставлених цілей. Це досить новий ринок для України, значною мірою ще не заповнений і не зайнятий. Звісно, поки що для багатьох людей вищезгадані мобільні аплікації є чимось примарним і незрозумілим, вони можуть і не набути подальшого поширення. Це як, наприклад, рекламна кампанія, яка теж може бути й успішною, і навпаки. Все залежить від команди, бюджету (чи його достатньо, наприклад, щоб провести дослідження, сформувати фокус-групи, використати кращі матеріали тощо). Тобто треба врахувати чимало різноманітних факторів. Сучасна молодь все більше звертає увагу на те, скільки часу потребує та чи інша дія. Повертаючись до описаного вище прикладу, піцерія з мобільною аплікацією виграє, адже останньою зручніше користуватися, ніж мобільною версією сайту, і тому на замовлення знадобиться менше часу.
З технічної точки зору, інтеграція цих мобільних аплікацій з існуючими базами даних чи програмним забезпеченням не є чимось надто складним, а операційні системи, що стоять на наших мобільних пристроях, забезпечують можливість використання достатньо захищених каналів зв’язку навіть для проведення банківських операцій (в Україні вже є декілька банків, котрі мають мобільні версії клієнт-банків).

Вітчизняний споживач тільки починає освоєння ринку мобільних аплікацій, а це дає шанс молодим (не обов’язково за віком, а, скоріше, за духом) компаніям зайняти кращі позиції в своїх бізнес-нішах. Не буду казати, що мобільні аплікації є панацеєю від усіх проблем, але хочу підкреслити, що зараз це є один із можливих варіантів їх вирішення, про який не всі знають, а більшість тих, хто в курсі, ігнорують. Ринок мобільних аплікацій досить молодий, і, відповідно, на ньому присутня певна кількість елементів з недостатнім рівнем якості. З часом вони зникнуть, залишаться сильніші, але, як каже приказка, «хто не ризикує – той не п’є шампанського». Професійний аналіз ринку допоможе вам прийняти вірне рішення та вибрати собі надійного партнера (будь то компанія-розробник чи власні кадри), який допоможе вам досягти поставлених задач. Хочеться вірити, що використовуватимуться наші внутрішні сили, і це сприятиме розвитку ринку ІТ-послуг в Україні.
Нехай вам щастить у ваших починаннях, якими б вони не були.


Add comment


Security code
Refresh

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%