Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

To top
NBU Rate
 

Хабар також потрібно декларувати, а ви не знали?

Людмила Олейнікова
кандидат економічних наук

№9(2012)

У новій редакції податкової декларації про майновий стан і доходи є пункт 01.12 «Кошти або майно (нематеріальні активи), отримані як хабар, викрадені чи знайдені як скарб, не зданий державі згідно із законом, у сумах, які визначені обвинувачувальним вироком суду». У багатьох платників податків виникають питання, у зв’язку з чим та з якою метою запроваджене таке нововведення. Роз’яснення з цього приводу дає завідувач відділу адміністрування податкових та митних платежів Академії фінансового управління Людмила Олейнікова.

Включення до форми декларації пункту для декларування коштів та майна, отриманих як хабар, викрадених чи знайдених як скарб, що не зданий державі згідно із законом, у сумах, які визначені обвинувачувальним вироком суду, є не що інше, як приведення форми декларації у відповідність із вимогами Кодексу, з міжнародною практикою оподаткування, а також посилення відповідальності особи, що такі доходи отримувала, і це було доведено в суді.
Згідно зі ст. 164 розділу 4 «Податок на доходи фізичних осіб» Податкового кодексу базою оподаткування є будь-які доходи особи, крім тих, що не оподатковуються згідно зі ст. 165. Зокрема, п. 164.2 ст. 164 встановлено, що:
164.2. До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються:
164.2.12. кошти або майно (нематеріальні активи), отримані платником податку як хабар, викрадені чи знайдені як скарб, не зданий державі згідно із законом, у сумах, які визначені обвинувальним вироком суду незалежно від призначеної ним міри покарання.
Тобто оподаткуванню підлягають усі доходи особи, крім різноманітних матеріальних та соціальних допомог, зазначених у ст. 165 ПК. Такий порядок діяв із 2003 року (передбачений Законом «Про оподаткування доходів фізичних осіб»), однак форма декларації не відповідала вимогам закону.
У ст. 16 ПК зазначено, що платник податку зобов’язаний обрахувати, задекларувати та сплатити податок. Оскільки Кодексом передбачено обов’язок та відповідальність, то в особи має бути можливість задекларувати дохід, отримання якого доведено у суді, та сплатити податок.

Тепер форму декларації привели у відповідність із вимогами законодавства та міжнародною практикою. Наприклад, міжнародною практикою оподаткування, як правило, передбачено оподаткування доходів осіб з усіх джерел, у тому числі доходів, отриманих протиправним шляхом (зокрема, у деяких штатах США існує навіть акцизний збір на наркотичні речовини, що дає змогу притягати наркоторговців до відповідальності як власне за торгівлю наркотиками, так і за ухилення від сплати податків). Тому особа, що буде обвинувачуватися в отриманні таких доходів, як, наприклад, хабар, відповідатиме не лише за отримання хабара, але й за ухилення від сплати податків. Таким чином, відбудеться фактичне посилення відповідальності осіб при отриманні таких доходів.
Ми маємо вже перші результати нововведення. За інформацією прокуратури Оболонського району м. Києва, оприлюдненою на офіційному інтернет-сайті прокуратури міста, районну податкову інспекцію зобов’язано стягнути на користь Державного бюджету України податки з хабарів, за які були засуджені три столичних чиновники. Вироком Оболонського районного суду в отриманні хабара були визнані: податківець (у розмірі $3 тис.), пожежник (у розмірі 5 тис. грн) і державний службовець столичного управління у справах захисту прав споживачів (у розмірі 3 тис. грн). При цьому в повідомленні прокуратури зазначається, що за законодавством кошти, отримані як хабар, включаються до оподатковуваного доходу платника податку в сумах, визначених обвинувальним вироком суду незалежно від призначеної міри покарання.
Як з’ясувалося, хабарники, за якими вироки суду набули чинності, у декларації про доходи за 2011 рік не включили суму отриманого хабара та, відповідно, податок не оплатили. На сьогоднішній день чиновники звільнені з обійманих посад і сплатили податок з хабара в розмірі 15% від їхньої суми.


Add comment


Security code
Refresh

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%