Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

To top
NBU Rate
 

Науковці подискутували про роль і місце бухгалтерського обліку

Ольга Марчук
економічний оглядач

№11(2012)

Про роль і місце бухгалтерського обліку, контролю й аналізу в розвитку економічної науки та практики йшлося на ІІ Міжнародній науково-практичній конференції, яка відбулася 6-7 грудня 2012 року. Метою заходу стало обговорення науково-практичних проблем обліку, аналізу та контролю в системі управління економічними суб’єктами.

Ключовим організатором конференції став ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана». До дискусії запросили колег з Московського державного університету імені М. В. Ломоносова, Таллінського технологічного університету, Університету національного та світового господарства (м. Софія, Республіка Болгарія), Кубанського державного університету, Тартуського, Латвійського та Вільню­ського університетів, інших престиж­них навчальних закладів України та країн близького й далекого зарубіжжя. Своїми думками мали змогу поділитися науковці, викладачі, практикуючі бухгалтери, аналітики та аудитори, аспіранти і студенти, представники регуляторних органів, професійних організацій та бізнесу, зокрема Аудиторської палати, Федерації професійних бухгалтерів і аудиторів, Державної казначейської служби України.

Вітаючи наукову спільноту в стінах найстарішого економічного навчального закладу, проректор з науково-педагогічної роботи КНЕУ імені Вадима Гетьмана, доктор економічних наук, професор Олексій Олексюк говорив про створення спільного наукового поля та вироблення єдиного розуміння напрямів наукової роботи й розвитку педагогічної та дослідницької діяльності в економічній площині. За його словами, успішна професійна діяльність у сучасній практиці неможлива без належного інформаційного забезпечення, підкріплення науковим обґрунтуванням тих чи інших управлінських рішень. Завідувач кафедри обліку в кредитних і бюджетних установах та економічного аналізу, доктор економічних наук, професор університету Любомира Кіндрацька додала, що в навчальному закладі з повагою ставляться до подібних наукових заходів і завжди підтримують такі починання.

Президент Федерації професійних бухгалтерів та аудиторів України Олександр Папаїка у вітальному слові звернув увагу на те, що вже минуло два роки, відколи був ухвалений закон про впровадження фінансової звітності й стандартів бухгалтерського обліку. За цей час проведено низку круглих столів, семінарів за участю
міжнародних фахівців, де активно обговорювалися різноманітні питання. Олександр Папаїка закликав учасників нинішньої конференції намітити заходи з подальшого запровадження міжнародних стандартів фінансової звітності, внести конкретні пропозиції, щоб новообрана Верховна Рада ознайомилася з виробленими рекомендаціями, прислухалася до них і взяла за основу при ухваленні нових законодавчих актів.

Зважаючи на той факт, що на конференції були присутніми гості з багатьох країн, представники оргкомітету наголошували на позитивних моментах спілкування. Тут кожен отримав нагоду не тільки висловити власну думку, а й почути про нові досягнення в економічній науці, оприлюднити аргументовані пропозиції. «Впевнений, що в процесі обміну думками, в конструктивному спілкуванні ми зможемо створити нову якість, зробити певний поштовх чи прорив у розвитку економічної науки не тільки країни, а й на світовому рівні», – резюмував кандидат економічних наук, професор, декан обліково-економічного факультету ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана» Василь Єфіменко. Він висловив переконання, що пропозиції, вироблені за участю відомих економістів та науковців КНЕУ, практиків-бухгалтерів та аудиторів, будуть успішно опрацьовані й донесені до уряду, Президента та Верхов­ної Ради України.
Серед питань, винесених на обговорення у ході роботи конференції, – реформування бухгалтерського обліку в секторі загального державного управління, трансформаційні процеси в обліку банківських установ, теорія і практика аналітичного забезпечення управління економічними суб’єктами, розвиток теорії та практики обліку підприємницької діяльності, актуальні проблеми теорії і практики аудиту та шляхи їх розв’язання. Враховуючи глибину й об’ємність наукових доповідей та зацікавленість тематикою всіх присутніх, оргкомітет прийняв рішення проводити засідання у пленарному режимі замість оголошеної раніше роботи в секціях.

Упродовж двох днів учасники конференції ознайомилися з майже 150 доповідями зарубіжних та вітчизняних науковців і практиків, серед яких були викладачі провідних українських вищих навчальних закладів. У дискусії також взяли участь вчені з Російської Федерації, Білорусі, Азербайджану, Естонії, Латвії, Італії. Основний акцент було зроблено на проблемах реформування бухгалтерського обліку та аудиту, стандартизації фінансової звітності.
Особливу цікавість викликала доповідь доктора економічних наук, професора, заступника завідувача кафедри обліку, аналізу та аудиту Московського державного університету імені М. В. Ломоносова Володимира Чаї, який дав розлогу характеристику питанням розвитку аудиту в Росії загалом та проблемам контролю якості аудиторської діяльності зокрема. Завідувач кафедри бухгалтерського обліку та аудиту Кубанського державного університету (м. Краснодар, Росія), доктор економічних наук, професор Михайло Кутер розкрив історичний аспект розвитку облікової професії. Враховуючи той факт, що він особисто тримав у руках безцінні творіння заснов­ника принципів сучасного бухгалтерського обліку Луки Пачолі, цей виступ набув вагомості для наукової спільноти, яка нині все більше звертається до дослідження історії бухгалтерського обліку.

Ще однією особливістю конференції стало те, що на ній чітко простежувалася тенденція підтримки молодих науковців і передачі їм естафети розпочатих досліджень. Зокрема, Михайло Кутер представив трьох своїх учнів-аспірантів, виступи яких стали продовженням розкриття теми, напрацьованої професором. Максимально використали трибуну конференції молоді науковці КНЕУ, і це ще раз засвідчило логічність, коли досягнення відомих вчених знаходять своє відображення і продовження у роботах молоді.
З числа представлених напрацювань вітчизняних вчених вирізнялися своєю актуальністю доповіді викладачів Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана. Зокрема, Любомира Кіндрацька розкрила тему бухгалтерського обліку та економічного аналізу в інформаційній системі суб’єктів господарювання. Вона наголосила, що ці дві складові як елементи інформаційної системи діють воднораз і забезпечують чіткість взаємозв’язку: «первинні облікові дані – результативна інформація звітності – аналіз інформації – прийняття рішень – контроль законності здійснення операцій – зміна стратегії діяльності». А суттєвим компонентом процесу вдосконалення є забезпечення функціональності інформаційної системи через визнання цілісності змісту, методології, предмета і методу його складових, а саме планування, обліку, аналізу, контролю.

Завідувач кафедри аудиту, доктор економічних наук, професор Олена Петрик розповіла присутнім про роль аудиту на сучасному етапі розвитку економіки України. За її словами, удосконалення механізмів, що обумовлюють якісне виконання аудитом своєї функції, це: створення цілісного комплексу нормативно-правового регулювання професії, активізація діяльності аудиторських професійних організацій міжнародного та національного рівнів, дотримання аудиторської етики, організація належного зовнішнього контролю якості аудиту, підвищення вимог до рівня та змісту освіти і професійних компетенцій сертифікованих аудиторів. Тим самим створюються умови зменшення розриву між очікуваннями громадськості та результатами аудиторської перевірки, посилюється роль аудиту в ефективному обміні достовірною фінансовою інформацією на різних рівнях управління макро- і мікроекономіки.
Директор Інституту обліку, професор кафедри обліку в кредитних і бюджетних установах та економічного аналізу, доктор економічних наук Світлана Свірко розкрила актуальну нині тематику модернізації бухгалтерського обліку в секторі загального державного управління та ознайомила з напрямами реалізації Стратегії модернізації системи бухгалтерського обліку в державному секторі на 2007-2015 роки. Вона звернула увагу на те, що вирішення завдань Стратегії сприятиме удосконаленню управління державними фінансами, системи стратегічного бюджетного планування на середньостроковий та довгостроковий періоди, порядку складення і виконання бюджету на основі програмно-цільового методу в бюджетному процесі, системи контролю за виконанням бюджету, інформаційно-аналітичної системи управління державними фінансами.

Професор кафедри обліку в кредитних і бюджетних установах та економічного аналізу, доктор економічних наук Ірина Парасій-Вергуненко розповіла про перспективи та напрями подальшого розвитку методології аналізу господарської діяльності економічних суб’єктів. На її переконання, основним напрямом удосконалення аналізу господарської діяльності підприємств є використання збалансованої системи показників (BSC), яка дає змогу ув’язати не тільки фінансові та нефінансові показники, але й різні аспекти діяльності підприємства (фінанси, клієнти, бізнес-процеси, навчання та розвиток персоналу).

Загалом робота конференції була побудована таким чином, що всі учасники мали змогу оприлюднити свої позиції стосовно історичних аспектів професії та подискутувати з приводу того, як надалі розвиватиметься сучасний облік та аудит. Було висловлено чимало слушних пропозицій, більша частина яких стосувалася практичних моментів бухгалтерського обліку та сучасних напрямків розвитку професії. Разом із тезами доповідей учасники представили понад сотню наукових робіт. Їх заплановано опублікувати у спеціальному виданні.


Add comment


Security code
Refresh

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%