Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

To top
NBU Rate
 

Діяльність адвоката у призмі нового закону

Дмитро Дворник
адвокат

№11(2012)

П’ятнадцятого серпня 2012 року набрав чинності новий закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» №5076-VI від 05.07.2012 р. Як одному з багатьох представників адвокатури, який ще знався на старому законі та складав за ним свій кваліфікаційний іспит, мені було дуже приємно, що нарешті і в нашій системі відбулись зміни. Хоча й раніше були спроби зробити щось нове, але всі вони виявлялися невдалими. Чого чекати від нового закону, як за ним працювати та застосовувати – зараз це найголовніше питання, яке хвилює багатьох юристів, і в першу чергу адвокатів.
Звісно, прийняття нового закону – це перемога, це крок у майбутнє нової професійної адвокатури України. Я декілька разів читав новий Закон «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», і, на мою думку, в ньому є багато цікавого. Так, якщо провести невеликий екскурс по документу, можна побачити, що ним передбачено створення системи органів адвокатського самоврядування (конференції адвокатів, ради адвокатів, кваліфікаційно-дисциплінарні комісії адвокатури тощо), визначення їх повноважень.

Відповідно до ст. 6 вищевказаного закону, адвокатом може бути фізична особа, яка має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених цим законом), склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.
Свідоцтво про складення кваліфікаційного іспиту дійсне впродовж трьох років із дня його складення.
Стажування здійснюється впродовж шести місяців під керівництвом адвоката, що має мінімум 5-річний стаж, за направленням ради адвокатів регіону.

Результати стажування оцінюються радою адвокатів регіону впродовж тридцяти днів із дня отримання звіту. За оцінкою результатів стажування рада адвокатів регіону приймає рішення про:
видачу особі свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю;
продовження стажування на строк від одного до трьох місяців.

Стажист адвоката та керівник стажування повідомляються про прийняте рішення письмово впродовж трьох днів із дня його прийняття.
Також законом передбачено створення та функціонування Єдиного реєстру адвокатів України. Рада адвокатів забезпечує ведення зазначеного реєстру з метою збирання, зберігання, обліку та надання достовірної інформації про чисельність і персональний склад адвокатів України.
Законом «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачено створення Національної асоціації адвокатів України, яка покликана об’єднати всіх адвокатів країни (станом на початок 2012 року, за даними Реєстру адвокатів України, – це близько 32 тис.) в єдину організацію.
Також нарешті розширено існуючі види адвокатської діяльності, професійні права і гарантії адвокатської діяльності та визначено зміст адвокатської таємниці та ефективний правовий механізм її захисту.
Законом заборонено здійснювати будь-який вплив на адвоката, втручання у його професійну діяльність.
Також було установлено строк надання відповіді на адвокатський запит та навіть адміністративну відповідальність за відмову в наданні інформації на адвокатський запит, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності.
Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» прописані підстави та порядок здійснення дисциплінарного провадження стосовно адвокатів. Право на звернення до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури із заявою (скаргою) щодо поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, надається кожному, кому відомі такі факти.
Закон передбачає навіть можливість допуску адвокатів іноземних держав до здійснення адвокатської діяльності на території України, що є досить звичайною європейською практикою.
Знаєте, якщо робити більш розширений аналіз, то, на мою думку, цей закон приніс нам багато чого корисного. Візьмемо, наприклад, те ж саме стажування в адвоката. Це зовсім непогано, бо, наприклад, мені було взагалі важко спочатку уявити, що ж таке адвокатура та чим вона займається взагалі. Тепер можливість ознайомитися з адвокатською діяльністю як такою є у всіх охочих, і це правильний крок, бо у такий спосіб людині надається можливість зрозуміти, чи готова вона до такої роботи взагалі.
Що стосується реєстру адвокатів, то, скажу я вам, це теж вкрай потрібно, щоб дійсно знати реальну кількість існуючих адвокатів та взагалі мати підтвердження про того чи іншого адвоката. Також мені дуже сподобалась нова норма про те, що запитам адвокатів приділяють більше уваги, ніж це було раніше, коли, написавши запит до тієї чи іншої організації, відповіді можна було чекати місяцями.

Добре, що взагалі згадали про те, що треба зменшувати будь-який вплив на адвокатів, мати повагу до адвокатської таємниці, оскільки адвокат в цьому ракурсі – він як батюшка у церкві, до якого приходять на сповідь та довіряють усі свої проблеми, таємниці, сподіваючись на збереження цих таємниць та, перш за все, на кваліфіковану допомогу. Непогано, що законотворець подумав і про те, що такій потужній «машині», як адвокатура, потрібні органи самоврядування, які б вирішували важливі питання, допомагали адвокатам у різних питаннях адвокатської діяльності, бо іноді їх виникає дуже багато і просто неможливо залишатися з ними сам на сам.

Мені здається, що говорити про новий закон будуть ще довго, бо, як то кажуть, він тільки народився, але нам, адвокатам, прийдеться робити кроки за цим законом, і лише тоді стане зрозуміло, чи насправді він працює, бо ефективність кожного закону перевіряється тільки практикою застосування та часом. Я чув багато різних відгуків, як позитивних, так і не дуже, але, шановні читачі та колеги, вважаю, що занадто рано давати якусь негативну оцінку новому закону, на який було затрачено багато безсонних ночей праці, проведено безліч консультацій, зустрічей та погоджень на різних рівнях та гілках. Ми всі знаємо, що все нове спочатку завжди викликає у нас недовіру та багато питань стосовно того, що і як робити та працювати, але сьогодні одним із наших завдань є пройти адаптацію згідно з новим законом, допомогти своїм теперішнім та, найголовніше, майбутнім колегам, які матимуть бажання та вважатимуть за честь стати в лави адвокатури нового покоління. У цій статті я не намагався занадто хвалити або негативно висловлюватись у бік нового закону, але впевнений, що ми ще почуємо багато різних думок з цього приводу, прочитаємо ще не одну статтю або навіть книгу чи подивимось телевізійну передачу, та все-таки хочу побажати всім успіхів та натхнення в опануванні нового закону.


Add comment


Security code
Refresh

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%