Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

To top
NBU Rate
 

Україна вчиться бути країною, яка створює свою історію

Ольга Марчук
економічний оглядач

№11(22)(2013)

У межах Всесвітнього економічного форуму під егідою Президента України Віктора Януковича у Києві 5–6 листопада вперше відбувся Регіональний економічний форум «Стратегічний діалог щодо майбутнього України». Упродовж двох днів майже двісті високопосадовців та топ-менеджерів різних сфер економіки і фінансів з більш ніж двадцяти країн світу обговорювали можливі сценарії розвитку України.

Саме підготовку проекту «Сценарії майбутнього України», покликаного визначити конкретні рекомендації та практичні орієнтири у пріоритетних сферах життя нашої країни організатори київського «міні-Давосу» визначили основною метою. Серед почесних гостей заходу – прем’єр-міністр Республіки Молдова Ю. Лянке, віце-прем’єр-міністр Республіки Хорватія Б. Грчіч, перший віце-прем’єр-міністр – міністр юстиції та адміністративного управління Угорщини Т. Наврачіч, генеральний секретар ОБСЄ Л. Дзаньєр, представники низки іноземних урядів. Учасники обговорили три можливі варіанти майбутнього розвитку нашої держави для обрання найкращого з них, який Україна презентує на щорічному засіданні Всесвітнього економічного форуму в Давосі (Швейцарія) 22–26 січня 2014 року. Над складанням цих сценаріїв працювали понад 200 представників вітчизняного і закордонного бізнесу. 

Напередодні форуму Президент України Віктор Янукович під час зустрічі з головою Всесвітнього економічного форуму Клаусом Швабом наголошував на важливості цього заходу для нашої країни. «Ми добре усвідомлюємо, що рекомендації Давоського економічного форуму для України будуть дуже важливі як для держави, яка сьогодні входить до тридцятки найбільших експортерів у світі. Українська економіка має дуже багато больових точок, пов’язаних зі світовою економічною кризою», – сказав він, нагадавши, що завдяки тим реформам, які проводяться в Україні з 2010 року, владі вдається стримувати негативні процеси в економіці.
На ці самі моменти Віктор Янукович звернув увагу присутніх під час церемонії відкриття форуму. «Україна вчиться бути країною, яка самостійно створює свою історію. Ми мусимо продемонструвати вміння програмувати власне майбутнє, розглядаючи його у прогнозованому глобальному розвит­ку», – наголосив глава держави і нагадав, що під його патронатом було проведено ґрунтовну підготовку до форуму, зокрема, організовано низку круг­лих столів та семінарів, присвячених розробці сценаріїв майбутнього України. Президент підкреслив, що виклики глобалізованого світу формують перед Україною низку актуальних завдань, пов’язаних із пошуком нових джерел конкурентоспроможності та створенням нових економічних партнерств, у взаємодії з якими наша держава могла би прискорити модернізацію національної економіки, тим паче що її зовнішньоекономічна політика ґрунтується на розбудові стратегічних відносин з інтеграційними об’єднаннями та з окремими країнами, взаємодія з якими має важливе значення.

Основними конкурентними перевагами України для набуття міжнародної ваги Віктор Янукович назвав аграрний сектор, енергетичний комплекс, досвід та потенціал використання перспективних високих технологій, підкресливши, що одним з першочергових завдань економічної політики держави у цьому контексті вважає сприяння залученню інвестицій, які можуть стати важливим фінансовим підґрунтям модернізації економіки. «Це той шлях, на який Україна стала у 2010 році, прийнявши Програму економічних реформ. Її ключове завдання – створення максимально сприятливого бізнес-клімату для інвесторів», – зазначив глава держави.

Він також звернув увагу присутніх на ще один важливий аспект – інституційну складову підтримки реформ та управління майбутніми змінами. Йдеться про удосконалення інститутів, які допомагають розвиватися державі та бізнесу, роблячи владу більш відкритою та ефективною, створюючи стабільні й прозорі правила гри для бізнесу та загалом – привабливіші умови для життя у країні. У цьому контексті він згадав про останні законодавчі ініціативи щодо посилення повноважень Рахункової палати, запровадження нового Кримінального процесуального кодексу, зміцнення незалежності судів і суддів, реформи органів прокуратури, які отримали схвальні відгуки від наших європейських партнерів.
Торкнувся Віктор Янукович актуального на сьогодні євроінтеграційного питання. «Залучення України до «орбіти» Об’єднаної Європи – це набуття нової якості євророзширення. По суті, це не розширення меж Європейського Союзу на Схід, а надбання Євросоюзом «євразійського плеча». На його думку, Україна, на території якої знаходиться географічний центр Європи, могла би відіграти роль «сполучної ланки» між Європейським Союзом та Євразійським Союзом, забезпечуючи поступове створення єдиного Європейського економічного простору. А в ширшому плані – зіграти роль «міжцивілізаційного порталу» для країн Євроатлантики (США та ЄС) і Євразії (насамперед – Росія і Китай).

Президент заявив, що виконання Україною такої місії є можливим за умови створення партнерських стосунків як з ЄС, так і з ЄврАзЕС, з подальшою гармонізацією умов економічної діяльності в обох інтеграційних об’єднаннях. Він також висловив переконання, що підписання Угоди про асоціацію та поглиблену і всеосяжну зону вільної торгівлі між Україною та ЄС стане не завершенням певного етапу нашої співпраці, а початком більш широкого та глибокого інтеграційного процесу.

Прем’єр-міністр України Микола Азаров у своєму виступі звернув увагу на необхідність залучення в економіку України іноземних інвестицій. Він зауважив, що в країні проводяться надзвичайно серйозні фундаментальні реформи, які розраховані як на короткострокову, так і на довгострокову перспективу і покликані створювати сприятливі умови для розвит­ку вітчизняної економіки. А для того щоб модернізувати економіку України до діючих у Європі стандартів і технічних норм, необхідні колосальні зусилля та чималі кошти – приблизно 150–165 млрд євро. «Такі величезні кошти можуть прийти в Україну тільки тоді, коли ми реально створимо сприятливий для залучення інвестицій клімат. Саме на це й націлена наша політика», – сказав Микола Азаров.

Своїми враженнями щодо підсумків форуму глава уряду поділився наступного дня на засіданні Кабінету Міністрів. «Ми домоглися того, що економічне співтовариство повернулося обличчям до можливостей України. Світовий банк відзначив значне зростання рейтингу нашої держави і лідерство у сфері дерегуляції економічних відносин. Місія Міжнародного валютного фонду констатувала, що уряд забезпечив прогрес у багатьох сферах економіки. Самі учасники «Стратегічного діалогу заради майбутнього України» практично одностайно визнали, що українська економіка досить непогано виживає у вкрай несприятливих умовах і має стратегічні конкурентні переваги. Всі, хто брав участь в обговоренні сценаріїв розвитку України, – представники Великобританії, Німеччини, США, Угорщини, Хорватії, Румунії – заявили, що є великі очікування від подальшого розвитку України. Як зазначив модератор дискусії лорд Різбі, «Україна отримала оцінки, що надихають».

На економічному форумі експерти назвали як безперечні конкурентні переваги України інформаційні технології та унікальний потенціал сільського господарства. «Зокрема, надзвичайно високої думки про українських комп’ютерників є регіональний директор Microsoft Дон Грентем. Попит на інтелект, високі технології та продовольство, на одностайну думку лідерів світового ринку, будуть довготерміновими провідниками розвитку світової економіки», – підсумував Прем’єр-міністр. Разом з тим, бар’єрами швидкого економічного зростання в Україні експерти та уряд вважають корупцію, диктат монополій, недостатній захист прав власності, необґрунтоване адміністративне втручання у бізнес. Але головним для успішного розвитку, на думку Миколи Азарова, все ж залишається питання політичної стабільності й консолідації влади, бізнесу і громадян навколо проектів модернізації країни.


Add comment


Security code
Refresh

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%