Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

To top
NBU Rate
 

Поради будуть питати у громади

Ольга Марчук
економічний оглядач

№11(22)(2013)

У Міністерстві доходів і зборів України вирішили залучати якомога ширші верстви громадськості до формування проектів рішень відомства та підготовки законодавчих і нормативних документів. З цією метою вперше у форматі відеоселекторного зв’язку 12 листопада 2013 року провели засідання Громадської ради та громадських рад при ГУ Міндоходів в областях, АР Крим, Києві та Севастополі. Таким чином, у режимі онлайн вдалося об’єднати понад 700 учасників з усіх регіонів України.

Відкриваючи засідання, міністр доходів і зборів України Олександр Клименко запропонував побудувати діалог так, щоб він зміг почути, які питання непокоять кожен регіон, і як їх можна вирішити. Він запевнив присутніх у тому, що відомство приділяє велику увагу інституту громадських рад, оскільки вважає, що це ефективний майданчик для пошуку найбільш оптимальних рішень для вдосконалення податкової та митної системи. Міністр ознайомив учасників відеоселектора з пріоритетами у роботі відомства. Це, зокрема, питання вдосконалення подат­кових і митних сервісів, насамперед, електронних, створення комфортних умов для ведення бізнесу, активізації міжнародної торгівлі, сприяння залученню інвесторів до кожного регіону.

Він повідомив, що з початку року до місцевих бюджетів вже надійшло понад 75 млрд грн податків і зборів, а також ознайомив з розробленою відомством п’ятирічною стратегією розвитку міністерства, яку нещодавно затвердив Кабінет Міністрів України. Він зазначив, що на керівників органів доходів і зборів у кожному регіоні покладена персональна відповідальність за реалізацію ініціатив на місцевому рівні, зокрема й відповідальність за розвиток підприємницької ініціативи, створення максимально комфортних умов для ведення бізнесу, надання високоякісних послуг.

«У нас є достатньо інструментів, щоб проконтролювати якість послуг у кожному регіоні. Це й сучасний Моніторинговий центр з найкращими ІТ-рішеннями, за допомогою якого можемо цілодобово контролювати роботу митних постів і центрів обслуговування платників податків. Це й гаряча лінія «Пульс», на яку платники звертаються задля вирішення проблемних питань», – сказав міністр. Однак, за його словами, найбільш ефективною формою контролю за якістю роботи міністерства на місцях є і завжди буде прямий зв’язок з платниками податків та представниками громадськості. «Тому я високо ціную кожну можливість безпосереднього спілкування, розраховую отримати від вас об’єктивну оцінку нашої роботи і пропозиції щодо її вдосконалення», – підсумував Олександр Клименко.

Керівник Громадської ради при Міністерстві доходів і зборів Ярослав Романчук висловив вдячність за підтримку ідеї проведення зустрічі з громадськими радами у широкому форматі. При цьому він зауважив: «У нас немає проблем з комунікацією з міністром і міністерством, але це не означає, що бізнес не має проблем з податковими та митними органами». Ярослав Романчук поінформував, що після ухвалення сучасного законодавства у податковій сфері бізнес очікував стабільнішої роботи, проте у зв’язку з кризою у світі та Україні трапилося багато несподіваних змін. З цього приводу він поцікавився, яких нововведень можна очікувати у податковій і митній політиці.

Олександр Клименко у відповідь сказав, що Україна рухається в тих трендах, які притаманні Євросоюзу, і в адмініструванні податків, і в митній сфері. Він звернув увагу на факт ухвалення закону про трансфертне ціноутворення, назвавши це знаковою подією: «Нам вдалося зробити сучасний закон, який відповідає всім необхідним нормам. Перші результати будуть до кінця року. Ми рухаємося в напрямі, який напрацьований Європейським Союзом, і використовуємо його досвід». Проте, за його словами, щоб надалі розвивати модель і бути більш ефективними, необхідний доступ до інформації. Тому міністерство проводить роботу, щоб долучитися до глобальної системи автоматичного обміну податковою інформацією.

Торкаючись питання можливого підписання Україною Угоди про асоціацію з ЄС, міністр зазначив: «Перш за все, для наших платників податків ми маємо розкрити максимальні можливості, які надає асоціація. Думаю, це дасть змогу скоротити митні процеду­ри, а виробникам нашого товару – почуватися більш впевнено на ринках Європи. Але цей шлях складний. Ми дуже чітко розуміємо, що маємо зробити зі свого боку, і напрацьовуємо документи, які потім синхронізуємо з ЄС».

Представників Запорізької області цікавило, яких нововведень варто очікувати від міністерства для створення більш комфортних умов ведення бізнесу у зв’язку із затвердженим п’ятирічним планом розвит­ку відомства. Олександр Клименко наголосив: «Нині колектив розуміє, що він має зробити. Бізнес повинен розуміти, чого від нас чекати. Ми маємо працювати прозоро і зрозуміло для бізнесу». У цьому контексті він розповів про перспективи запровадження загального декларування доходів, що дасть можливість створити компенсаційні механізми для зниження податкового навантаження на фонд оплати праці.

«Ми розуміємо всю важливість цієї ініціативи і те, що вона стосуватиметься кожного громадянина. Тому ми винесемо на обговорення одразу декілька моделей загального декларування, які були розроблені разом з нашими партнерами з PricewaterhouseCoopers на основі найкращого світового досвіду. Після цього очікуємо від бізнесу пропозицій та зауважень, щоб ми могли разом обрати найбільш прийнятну для України модель», – сказав Олександр Клименко.
На його думку, зараз міністерство здатне здійснювати постійний моніторинг якості послуг, що надаються центрами обслуговування платників податків, вдосконалюється порядок здійснення електрон­них перевірок, а в майбутньому Україна має намір отримати повноцінний доступ до глобальної системи автоматизованого обміну податковою інформацією. Як зазначив міністр, 2014 рік має бути ознаменований будівництвом сучасної митниці, що використовує передові технології та кращий зарубіжний досвід.

Учасників відеоконференції також цікавило, які переваги надасть платникам податків впровадження електронних перевірок. Міністр пояснив, що ця система дає можливість порівняти дані звітних фінансових і бухгалтерських документів в автоматичному режимі. Він розповів, що відомство вже втричі скоротило кількість перевірок і буде продовжувати роботу у цьому напрямі. При цьому, за його словами, важливо не втратити функцію контролю.
Присутні погодилися з пропозицією міністра розглянути варіант перенесення процедури визначення митної вартості на етап постаудиту, але з підвищенням рівня відповідальності для брокерів та суб’єктів ЗЕД. Представники громадськості також підтримали плани відомства щодо подальшої автоматизації усіх процесів на митниці та звернули увагу на необхідність вирішення проблем із затримкою вантажів у Одеському порту, де зараз в якості пілотного проекту використовуються скануючі системи та GPS-замки. Зі свого боку Олександр Клименко підкреслив, що ці інструменти вже довели свою ефективність, і міністерство не має наміру відмовлятися від них. Разом з тим, запевнив він, виконавці, що дискредитують саму ідею автоматизації митниці, не уникнуть відповідальності.

«Після початку використання електронних замків кількість транзиту через Одеську митницю впала в сім разів. Тобто ми робимо висновок, що раніше це був псевдотранзит, коли вантаж заявлявся як транзитний, з нього не сплачувалося мито, але розвантажувався він на території України. Що стосується сканерів, то їх використання дало змогу збільшити рівень добровільної сплати мита до 4–8 млн грн на день. При цьому жодних черг у порту немає, ми постійно відстежуємо ситуацію через Моніторинговий центр. Станом на 11 листопада у порту очікували на сканування не більше 60 автомобілів. Ми бачимо певні спроби дискредитувати ці технології через ЗМІ, але не піддамося на провокації», – розповів Олександр Клименко.

Учасники засідання відзначили важливість безпосереднього діалогу з міністерством та висловили побажання запровадити постійну практику проведення громадських рад у форматі відеоселектору. Таким чином, на їхню думку, можна залучити ширше коло людей, особливо представників бізнес-кіл, до обговорення важливих питань.


Add comment


Security code
Refresh

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%