Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

To top
NBU Rate
 

Україна – топова країна у веденні бізнесу? Експерти світового банку в цьому не сумніваються…

Ольга Марчук
економічний оглядач

№11(22)(2013)

Україна посіла 112 місце з-поміж 189 країн згідно з результатами нового звіту Групи Світового банку Doing Business – 2014, який охоп­лює період з червня 2012-го по червень 2013 року. Лише у спрощенні оформлення дозвільної, документальної бази ведення будівництва наша держава піднялась аж на 145 пунктів. Реформи зафіксовані у восьми сферах з десяти, і це дало експертам підставу стверджувати, що Україна увійшла до числа світових топ-реформаторів.

Порівняно з минулим роком, коли наша держава посідала 137-у сходинку рейтингу, результати можна вважати відмінними, якщо... не звертати уваги, що у списку вона розмістилася між Ліваном і Папуа Новою Гвінеєю. Перше ж місце в цьогорічному рейтингу в черговий раз отримав Сінгапур. Разом з ним до першої десятки увійшли Гонконг (Китай), Нова Зеландія, США, Данія, Малайзія, Республіка Корея, Грузія, Норвегія та Велика Британія. Замикає список Чад. 

Серед найближчих сусідів України найвищу сходинку посіла Польща (45), а найнижчу – Російська Федерація (92), хоча вони обидві випередили нашу державу, як і інші сусідні держави – Словаччина (49), Угорщина (54), Білорусь (63), Румунія (73), Молдова (78). Україна належить до десяти країн світу, яка разом із Джібуті, Кот-д’Івуаром, Бурунді, Македонією, Гватемалою Руандою, Російською Федерацією, Філіппінами, Косово найбільше поліпшила свої показники порівняно з попереднім роком. Однак п’ятеро цьогорічних лідерів, зокрема Бурунді, Кот-д’Івуар, Джібуті, Філіппіни та наша держава все ще перебувають у нижній половині списку.
Результати рейтингу були оприлюднені 29 жовтня 2013 року, а вже наступного дня під час засідання уряду Прем’єр-міністр Микола Азаров звернув увагу на те, що Україну визнано країною, що досягла найкращих результатів щодо покращення регуляторного середовища серед усіх країн світу у 2012–2013 рр. «І це не раптовий стрибок або збіг обставин. У дослідженні зафіксовано, що темпи вдосконалення Україною регуляторного середовища порівняно з 2009 роком були найвищими у регіоні й у світі», – наголосив Микола Азаров. За його словами, на сьогодні Україна посідає четверту сходинку серед 50 країн світу, які досягли найвищого темпу наближення до так званого «передового рубежу».
Директор Світового банку у справах Білорусі, Молдови та України Чімяо Фан, коментуючи подію, заявив: «Поліпшення регуляторного середовища України, які було досягнуто впродовж минулого року, надихають нас, у Групі Світового банку. Позиція країни у цьогорічному звіті «Ведення бізнесу» доводить, що багато чого можна досягнути за короткий проміжок часу, якщо є політична воля здійснювати реформи».
Звіт Doing Business – 2014 демонструє, що Україна минулого року полегшила започаткування бізнесу, усунувши вимогу щодо реєстрації в органах статистики та скасувавши плату за реєстрацію особи як платника податку на додану вартість. Вдалося полегшити отримання дозволів на будівництво завдяки впровадженню системи дозволів на основі оцінки ризиків, скасуванню вимоги щодо певних дозволів та технічних умов, а також полегшенню процесу реєстра­ції прав власності на нерухоме майно. Крім того, домоглися полегшення доступу до системи електропостачання завдяки спрощенню процесу отримання дозволу на нове підключення до мережі. Україна також спростила передачу власності шляхом оптимізації процедур та модернізації системи реєстрації власності. Проте процес передачі власності все ще триває 45 днів.
Зафіксовано також, що у нас поліпшилася система митного адміністрування. Серед основних якісних змін у митній сфері експерти називають імплементацію норм нового Митного кодексу. Україна спростила міжнародну торгівлю завдяки прискоренню подачі митних декларацій та скороченню числа фізичних перевірок товарів. Необхідний для імпорту товарів в Україну час скорочено з 33 до 28 днів, експорту – з 30 до 29 днів. Разом з тим зросли витрати на оформлення експорту та імпорту, зокрема через підвищення вартості послуг у портах.
Міністр доходів і зборів України Олександр Клименко з цього приводу неодноразово наголошував, що нинішня робота відомства спрямована на автоматизацію всіх процедур митного контролю для підвищення швидкості оформлення вантажів, зменшення витрат бізнесу, мінімізації впливу людського фактора. Для цього практикують розширювати використання попереднього митного оформлення, істотно скорочувати кількість фізичних оглядів товарів.

11-22-112-1
При цьому експерти Світового банку зауважують, що, незважаючи на успіхи, в Україні все ще залишаються значні проблеми. Зокрема, автори нового звіту вказують на те, що компанії, які працюють в Україні, стикаються з порівняно високими витратами на підключення до мережі електропостачання (172 позиція). Є питання щодо системи захисту інвесторів (128-ма), сплати податків (164-та), ведення міжнародної торгівлі (148-ма), вирішення проблем неплатоспроможності (162-га). Наприклад, забезпечення виконання контракту через суд в Україні триває більше року (378 днів).
Чімяо Фан підкреслює, що цьогорічний звіт щодо легкості ведення бізнесу вказує на те, що в України попереду ще довгий шлях, оскільки вона поки поступається сусіднім країнам. «Вкрай необхідно, щоб влада, консультуючись з бізнес-спільнотою, домоглася стабільного просування у врегулюванні більш широких питань інвестиційного клімату, таких, зокрема, як захист прав власності, режим конкуренції і корупція. Це ті чинники, які є проблемними в Україні, однак не вимірюються в цьому звіті», – додав він.
Експерт Міжнародної фінансової корпорації з питань України, керівник проекту щодо інвестиційного клімату Сергій Осаволюк говорить, що Україна поки що значно відстає у тривалості започаткування бізнесу. За його словами, 21 день – це дуже довго, адже у світі на це вже витрачають удвічі менше часу. Також особливо багато часу забирає отримання реєстра­ційного номера фірми і оформлення паперів у податковому відомстві. Він переконаний, що із введенням електронного реєстру стане трохи легше, але необхідно скорочувати інші бюрократичні процедури, які забирають до 10–11 днів у організації бізнесу.
Виконавчий директор Європейської бізнес-асоціації Ганна Дерев’янко в інтерв’ю DW сказала, що вона радіє за поліпшення міжнародного бізнес-імід­жу України в рейтингу Світового банку і вважає, що чиновників можна тільки привітати з такими результа­тами. Разом з тим, на її думку, і для уряду, і для іноземних інвесторів буде корисно порівняти ці результа­ти з рейтингом інвестиційної привабливості України, який щоквартально публікує Європейська бізнес-асоціація. Відповідно до цього індексу, упродовж останніх двох років спостерігалося погіршення інвестиційної привабливості України. І тільки за останній квартал відзначено деяке поліпшення: з показника 2,17 індекс зріс до позначки 2,39 за п’ятибальною шкалою.
Рейтинг Doing Business, втім, вважається суперечливим у професійному середовищі і викликає різні міркування навіть серед самих експертів банку, багато з яких вважають визначені оцінки достатнь­о сумнівними. Наприклад, Гаїті, одна з найбідніших країн у світі, за критерієм доступу до електроенергії опинилася на 67 місці, а Канада – на 145. За показником захисту інвесторів Сьєрра-Леоне посіла 22 місце, а Швейцарія – 170. Саме тому все частіше звучать зауваження, що дослідження є лише «обмеженим поглядом на частину конкурентоспроможності держави».
Заступник директора Центру наукових фінансово-економічних експертиз Державної навчально-на­укової установи «Академія фінансового управління» Міністерства фінансів України Світлана Сороко вважає щорічний звіт Doing Business достатньо об’єктивним. За її словами, він охоплює кількісні та якісні індикатори за різними категоріями, а не тільки сферу оподаткування. Однак стосовно категорії «Оподаткування» можна стверджувати, що згідно з діючою методикою для оцінки цієї категорії залучаються вибірково стандартні компанії, які визначають складність системи виконання податкового законодавства за сценарієм, який базується на фінансовій звітності. Окрім цього, збирається інформація про частоту подачі такої звітності, витрати часу на її запов­нення і т. д. Тобто за такою методикою можуть виникати деякі елементи суб’єктивності. Але, враховуючи реформи, проведені за останні три роки в Україні безпосередньо у податковій сфері, в регуляторній політиці: зокрема, скорочення кількості податків, удосконалення спрощеної системи оподаткування та системи адміністрування податків, зменшення регуляторних актів та дозволів на ведення бізнесу – у сукупності це призвело до поступового підвищення місця України в цьому рейтингу.
Нинішня динаміка, продемонстрована в рейтингу, на думку Світлани Сороко, дає підстави сподіватися, що реформи у країні, незважаючи на деякий спад в економіці, продовжують здійснюватися. За роки імплементації Податкового кодексу прийнято понад 40 законів, якими внесено зміни, спрямовані на подальше удосконалення податкового законодавства, забезпечення прозорості та простоти сплати податків. Наприклад, починаючи з 2013 року, для підприємств, які декларували прибуток за підсумком попереднього звітного року, запроваджено право подачі річної декларації з податку на прибуток підприємств (до цього часу вони мали подавати декларації щоквартально).
Експерт вважає, що підвищення позиції України у цьому рейтингу для зовнішнього світу є важливою складовою оцінки інвесторами своїх ризиків при прийнят­ті рішень щодо нарощування інвестицій в Україну. Для внутрішніх інвесторів це можливість залучати іноземних інвесторів до спільних проектів. Але, на жаль, у структурі загального рейтингу рейтинг за категорією «Захист інвесторів» поки що знижується, що може негативно позначитися на інвестиційній привабливості України.


Add comment


Security code
Refresh

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.3%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.8%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.3%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%