Задать вопрос специалисту

Приобрети журнал - получи консультацию экспертов

Вгору
Курс НБУ
 

Регулятор проти аудиторів

Posted Автор: Створено: в Блоги

4 серпня 2016 року, відповідно до рішення НБУ, українську аудиторську компанію ТОВ «БДО» було виключено з Реєстру компаній, яким було дозволено займатися аудитом банків. Це рішення було прийняте після того, як 2 роки поспіль представники НБУ фіксували грубі порушення в роботі компанії «БДО». Як стверджують представники Нацбанку, за результатами аналізу аудиторських звітів від компанії «БДО», було виявлено недостовірну інформацію, яку надавали аудитори щодо перевірки річної фінансової звітності банків-клієнтів компанії за 2015 рік.

Окрім того, у звинуваченні компанії закидають, що аудитори не повідомляли регулятору про виявлені під час перевірки порушення фінансової звітності, які могли б призвести до неплатоспроможності банку та критичної втрати його регулятивного капіталу, чим порушували ст. 70 закону «Про банки та банківську діяльність».

Варто нагадати, що у період з 2012 по 2015 рік клієнтами компанії «БДО» стали більше десятка банків, деякі з них (у подальшому) виявилися неплатоспроможними: Авант-банк, Госзембанк, «Петрокомерц-Україна», «Таврика», Український професійний банк, Укрбізнесбанк, Укргазпромбанк.

Керівництво аудиторської компанії «БДО» не погоджується з обвинуваченнями регулятора. 7 вересня 2016 року до адміністративного суду міста Києва було подано позов, з вимогою визнати заборону НБУ неправомірною. Представники компанії наполягають, що робота проходила у відповідності до Міжнародних стандартів аудиту, затверджених Аудиторською палатою України.

Обвинувачувані аудитори наполягають на тому, що НБУ виніс неправомірне рішення (навіть не зважаючи на той факт, що порядок ведення та включення до Реєстру аудиторських фірм, визначається нормативно-правовими актами НБУ). Але аудитори знайшли шпаринку (ну, як шпаринку – добрячу дірку) у постанові, яка дозволяє відновити їхній попередній статус. Справа в тому, що НБУ прийняв рішення про виключення «БДО» з Реєстру на основі постанови № 884/2015, яка не була зареєстрована в Мінюсті, тож – не має сили. А відповідно до закону «Про аудиторську діяльність», контроль за дотриманням стандартів аудиту та норм професійної етики аудиторів виконує Аудиторська палата, а вона – не має претензій до компанії «БДО».

Нацбанк у суді теж збирається опиратися на законодавство, апелюючи допостанови № 410/2011 «Про затвердження Положення про порядок ведення Реєстру аудиторських фірм, які мають право на проведення аудиторських перевірок банків». На відміну від постанови № 884/2015 – ця зареєстрована у Мінюсті, і у VI розділі постанови присутній пункт про порядок виключення компаній з Реєстру. Також представники НБУ мають намір звернутися до закону «Про основи державної регуляторної політики в сфері хазяйської діяльності» де  вказано, що НБУ не повинен реєструвати свої нормативні акти в Мінюсті, окрім актів, які скеровані на виконання функцій, вказаних у ряді пунктів ст. 7 закону «Про НБУ». Серед них присутній пункт 9, який зобов’язує НБУ вести Реєстр аудиторів банків.

Основна проблема полягає у тому, що судова справа не закінчиться до 1 жовтня (чергове засідання назначене на 12 жовтня). Адже саме 1 жовтня – остаточний термін, коли банки мають визначитися з аудиторами (вибрати їх з Реєстру НБУ), які будуть перевіряти банківські звітності. Тож, клієнтам «БДО» вже зараз потрібно шукати нову контору.

Чим би не завершилася суперечка між регулятором та аудиторами, одне можна сказати точно – від правового безладу та його наслідків постраждають всі: і регулятор, і аудитор, і банки…
0
Для додавання та перегляду коментарів увійдіть спочатку на сайт з ім'ям користувача та паролем.

Что для Вас криптовалюта?

Виртуальные «фантики», крупная махинация вроде финансовой пирамиды - 42.2%
Новая эволюционная ступень финансовых отношений - 25.9%
Чем бы она не являлась, тема требует изучения и законодательного регулирования - 20.9%
Даже знать не хочу что это. Я – евро-долларовый консерватор - 6.2%
Очень выгодные вложения, я уже приобретаю и буду приобретать биткоины - 4.4%

29 августа вступила в силу законодательная норма о начислении штрафов-компенсаций за несвоевременную выплату алиментов (от 20 до 50%). Компенсации будут перечисляться детям

В нашей стране стоит сто раз продумать, прежде чем рожать детей - 33.3%
Лучше бы государство изобретало механизмы финансовой поддержки института семьи в условиях кризиса - 29.3%
Это не уменьшит числа разводов, но заставит отцов подходить к вопросу ответственно - 26.7%
Эта норма важна для сохранения «института отцовства». Поддерживаю - 9.3%