На початку серпня 2016 року, у мережі з’явилася інформація від представників НБУ, з попереднім звітом про стан валютних резервів України, а саме про поповнення казни і досягнення позначки у $14 млрд.
Здавалося б – гарна новина! Адже вагомий валютний запас дозволяє злагоджувати коливання фінансового ринку і протидіяти атакам спекулянтів на курс гривні. Але…
Як це не прикро, без «Але» у нас не обходиться. З того ж таки початку серпня, Нацбанк не виходив на валютний ринок і не купував валюту, пояснюючи свої дії, так званими «кроками по лібералізації валютного ринку», зробленими НБУ наприкінці липня. Ці дії призвели до певної нестабільності на готівковому ринку, зміни курсу гривні і дозволили великому бізнесу та фондовим спекулянтам «погріти руки». Адже за рахунок прийнятих рішень про подовження строків повернення валютної виручки та завдяки дозволу на інвестування іноземних та псевдоіноземних компаній у облігації внутрішньої позики (яка насправді у гривнях), у зацікавлених сторін з’явилася чергова можливість для «виводу» валюти з країни.
Варто нагадати, що саме інвестування «іноземних» інвесторів у облігації внутрішньої державної позики призвели до валютної кризи в Україні, що сталася 1998 року.
Як слушно зауважив відомий український журналіст і фінансовий аналітик Олександр Крамаренко, за час існування гривні, а це рівно 20 років, ми мали змогу спостерігати за розвитком фінансового курсу української валюти та змінами ситуації в банківській сфері в цілому. З того часу, коли $1коштував 1.76 грн, ми прийшли до сьогоднішніх результатів: інфляція гривні в 16 разів і девальвація у 14 разів (по результатам на серпень 2016 року).
Як відомо, у кожної причини є своє «ім’я». Наразі їх два. По-перше, девальвація гривні (майже у любий період її існування) обумовлена націоналізацією збитків, а по-друге – приватизацією золотовалютних резервів Нацбанком. Тобто, це саме той випадок, коли за рахунок державного кошту (розпилу ЗВР) вирішуються «приватні» питання. Валюта виводиться за кордон, а курс гривні все погіршується і погіршується. Вже сьогодні, для спасіння від зростаючої інфляції, банки мають нам запропонувати, мінімум, 16% річних по вкладах у гривні. Але такий відсоток майже непід’ємний для нормального бізнесу, що платить по кредитам. До того ж, 16% по депозитам – буде виливатися, приблизно у 25 % по кредитам.
Ось вам і причини відсутності нормальних кредитів та економічного зростання… Чомусь керівництво НБУ не хоче розуміти, що жадібність породжує бідність. Хоча, так стали планети – для багатьох українців шкурні питання були завжди важливіші ніж національні інтереси. Нажаль, ці люди керують державними коштами. І допоки не зміниться ставлення державних службовців, керуючих системою управління національними коштами, до пріоритетів, ми будемо вчергове кричати «Зрада – нас обікрали!», і йти клянчити гроші у багатих сусідів.