У січні 2016 року Кабінет міністрів знизив ставку ЄСВ майже удвічі – з 41 до 22 %. Деякі експерти сподівалися, що зменшення ставки стане своєрідним сигналом для роботодавців, і вони відреагують на такий крок, збільшенням зарплатні своїм працівникам. Марно. Зарплати не збільшилися, хоча оптимісти очікували зростання до 20 %.
Насправді, коли зменшення податкового тиску на зарплатний фонд нівелюється гальмуванням ринкових механізмів, які б мали лібералізувати бізнес-середовище та спростити шляхи розвитку підприємствам, розраховувати на тотальне підвищення зарплатні для працівників – наївно, як мінімум.
Деякі експерти заявляють, що головний фактор підвищення зарплатні українцям – це вихід бізнесу з тіні. Адже на сьогоднішній день, більше ніж 40 % української економіки знаходиться «на темній стороні сили» (у грошовому еквіваленті – це, приблизно, 200 млрд грн.). Буцімто, якщо ці гроші вивести у «білу» схему – коштів на підвищення ЗП вистачить. Але власники бізнесу так не вважають. Навіть з урахуванням того, що податковий тиск на бізнес трохи знизився, після прийняття поправок до Податкового кодексу (назвати кодекс – новим – язик не повертається), більшість підприємців платить своїм працівникам мінімальну зарплату (офіційно), і сидить тишком-нишком, затиснуте з усіх боків податковими обмеженнями, не роблячи жодних кроків на зустріч «світлому» економічному майбутньому.
Тоді у Кабміні почухали потилицю, вчергове відмахнулися від представників бізнесу (які стояли з плакатами – хочемо, як в Грузії) і вирішили, що потрібно ставку ЄСВ зробити вищою ніж 22 %, адже тоді українцям стане невигідно приховувати доходи. На сьогодні, за офіційними даними, лише 62,5 % працевлаштованих громадян сплачують цей податок.
Основне питання переважної більшості українців до наших законодавців – навіщо ускладнювати там, де потрібно робити навпаки? Навіщо ускладнювати «паперову» сутність того, що має бути простим? Навіщо намагатися робити «невигідно», коли набагато ефективніше – спростити податкову систему, лібералізувати економічне середовище і дати можливість бізнесу працювати без остраху за своє виробництво?